Instagrama Nasıl Reklam Verilir?

Instagrama Nasıl Reklam Verilir?

Instagrama Nasıl Reklam Verilir?

 

Dünya' da ve Türkiye' de sosyal platformlar arasında en çok kullanılan platform instagram kanalıdır. 2015 senesi itibariyle de Türkiye Cumhuriyeti Devleti' de dahil olmak üzere toplam 30 ülkede instagram üzerinden reklam hizmetleri verilmeye başlanmıştır.

 

 Hizmet sektöründen, ticaret ve eğlence sektörüne kadar birçok marka ve şirket tarafından tercih edilen instaram reklamlarının ilk reklam veren markaları Boyner, P&G şirketinin Pantene markası, Turkcell Bip, Vodafone ve Türk Hava Yolları olmuştur.

 

 Instagram Platformu Üzerinden Reklam Verilmesi için Uygulanması Gereken Adımlar

 

 Instagram platformu reklam hizmetlerini herkesin kullanabileceği şekilde aşamalı olarak müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Gün geçtikçe daha fazla marka, şirket ve kişi tarafından tercih edilen instagram reklamları digital dünyada en çok reklam alan platformlar arasındaki yerini almıştır.

 

 Facebook platformunda reklam hesabı olan herkes instagram platformu üzerinden de kolayca reklam verebilmektedir. Reklam vermek isteyen markalar, kurumlar ya da kişiler Facebook Reklam API ve Power Editor programlarını kullanarak reklam kampanyalarını kolayca oluşturabilirler.

 

 Reklam verilebilmesi için kişilerin ya da markaların instagram hesaplarının olması zorunlu değil ancak reklamların verimliliğinin arttırılması için reklam verenin instagram hesabının olması gerekmektedir. Ayrıca reklam kampanyanıza gelen tüm yorumları okuyup cevaplayabilmeniz için Business Manager programında hesabınız yer almalıdır.

 

 Instagram üzerinden reklam kampanyası yapmaya başlandığında seçmiş olduğunuz reklam özelliklerine göre instagram kullanıcısı olan herkes tarafından reklamlarınız instagram akış sekmesinde görülebilmektedir.

 

 Instagram Reklam Türleri Nelerdir? 1. Marka ve Firma Bilinirliğinin Sağlanmasına Yönelik Reklamlar

 

 Hedef kitle ve potansiyel kitleye erişimi sağlamak için kullanılan reklamlardır. Hedef etkileşimi sağlamak değil hedef ve potansiyel kitle nezdinde görünürlüğü sağlayarak marka ya da firma bilinirliğini sağlamaktır.

 

 2. Erişim Sağlanmasına Yönelik Reklamlar

 

 Yıllık bütçe planınız doğrultusunda reklam kalemi için ayırdığınız bütçe hususunda en fazla insanın reklam çalışmasını görmesi amaçlanmaktadır. Kısaca hedef minimum bütçeyle maksimum kişiye ulaşmaktır. Reklam türünün faydalı olması için hedef kitleye bölgesel merkezli reklam gösterilmesi daha yararlı olacaktır. Erişim sağlanmasına yönelik reklam çalışmalarında potansiyel müşterilere ulaşım da daha hızlıdır.

 

 3. Marka ya da Kurumsal Web Sitesi Trafiğini Arttırmaya Yönelik Reklamlar

 

 Reklam kampanyası sonrasında mevcut ve potansiyel müşterilerinizin marka ya da kurumsal web sitelerini ziyaret ettirmeyi hedefleyen reklam türüdür. Böylece müşteriler site reklam trafiğinin artmasına da yardımcı olarak arama motorlarında sitenin de üst sıralarda yer almasını sağlar.

 

 4. Etkileşim Sağlanmasına Yönelik Reklamlar

 Potansiyel ve mevcut müşterilerle etkileşim sağlanmasına yönelik reklamlardır. Amaç marka ya da firma görünürlüğü sonrasında hedef kitlenin marka ya da firma reklamıyla ilgili beğeni, yorum ya da paylaşım yapmasını sağlamaktır. Böylece hedef kitle marka ya da firma ile ilgili bağ kurmuş olacaktır.

 

 5. Uygulamaları Tanıtmaya Yönelik Reklamlar

 

 Marka ya da firmanız için oluşturmuş olduğunuz uygulamaların akıllı cihazlar tarafından indirilmesini arttırmak için hedef kitleyi uygulamayı indirmeye yönlendiren reklamlardır. Burada amaç geliştirilen uygulamaların daha fazla insan tarafından kullanılmasını sağlayarak müşterilerinizle aranızda sürekli bir bağ kurmaktır.

 

 6. Video İçerikli Reklamlar

 

 Hedef kitlenin ilgisini çekmek ve kampanya içeriğiyle ilgili daha fazla bilgi vermek amacıyla kullanılan reklam türüdür. Video süresi en az 5 saniye en fazla ise 15 saniyedir. En önemli avantajı maliyetin diğer reklam türlerine göre daha ucuz ve hedef kitle tarafından reklamın kalıcılığının artmasıdır.

 

 7. Potansiyel Müşterilerin Bulunmasına Yönelik Reklamlar

 

 Marka ya da firmanız için satıl alma eğilimi olan müşterilerin bulunmasında yardımcı olmaktadır.

 

 Müşterilerine sunmuş olduğu kolaylıklar ve reklam alternatifleri sayesinde küçük - orta ve büyük ölçekli işletmeler, markalar ve bireyler instagram reklamlarından faydalanabilmektedirler.